Czego uczy się na kierunku logopedia?

Obecnie logopedia jest nowoczesną dziedziną o złożonym i aplikacyjnym charakterze, a to z kolei wpływa na interdyscyplinarny charakter kierunku obejmującego trzy podstawowe perspektywy  lingwistyczną, medyczną i społeczną. Studia na kierunku logopedia drugiego stopnia profil praktyczny kształcą specjalistów i przygotowują do pracy w różnorodnych placówkach i środowiskach, m.in. gabinetach logopedycznych, poradniach logopedycznych, szpitalach, ośrodkach pomocy społecznej, a także placówkach oświatowych (warunkiem jest ukończenie wybieralnego modułu nauczycielskiego). Celem kształcenia jest merytoryczne i praktyczne przygotowanie słuchaczek/słuchaczy do działań profilaktycznych, diagnostycznych i terapeutycznych obejmujących zaburzenia mowy/kompetencji komunikacyjnej z zakresu logopedii ogólnej w pracy zarówno z dzieckiem, jak i z osobą dorosłą. Studia mogą podejmować absolwentki/absolwenci studiów pierwszego stopnia logopedii.

Program obejmuje 870 godzin zajęć konwersatoryjnych, warsztatowych i seminaryjnych ujętych w cztery bloki: przedmioty podstawowe; przedmioty kierunkowe; przedmioty kierunkowe do wyboru; inne przedmioty (zob. harmonogram studiów).

Ponadto w trzecim semestrze słuchaczki/słuchacze odbywają półroczne  praktyki zawodowe (480 godz.)  w różnego typu placówkach, w których mogą pracować logopedzi (np. poradniach logopedycznych, szpitalach, ośrodkach pomocy społecznej, gabinetach). Absolwentki/absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku logopedia profil praktyczny będą w pełni przygotowani do wykonywania zawodu: logopeda.

Sylwetka absolwentki/absolwenta

Absolwentka/absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku logopedia profil praktyczny otrzymuje pełne przygotowanie zawodowe w zakresie logopedii ogólnej. Osoby kończące kierunek znajdą zatrudnienie m.in. w:

• gabinetach logopedycznych;
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych;
  • samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych: przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (warunkiem jest wybranie modułu nauczycielskiego);
  • specjalistycznych placówkach ochrony zdrowia (diagnostycznych i rehabilitacyjnych);
  • szpitalach

Kontynuowanie nauki

Absolwentka/absolwent kierunku logopedia może kontynuować naukę na studiach doktoranckich w formie stacjonarnej w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie naukowej językoznawstwo.