Czego uczy się na kierunku logopedia z językiem polskim jako obcym?

Studia są kierowane do osób chcących pracować w zawodzie logopedy i lektora języka polskiego jako obcego. Studentka/student otrzymuje podstawowe wykształcenie ogólnohumanistyczne oraz wykształcenie kierunkowe obejmujące szczegółową wiedzę z zakresu językoznawstwa, logopedii  i glottodydaktyki polonistycznej. Zapozna się z lingwistycznymi podstawami logopedii oraz niezbędną wiedzą interdyscyplinarną również z obszaru nauk medycznych. Zdobędzie także umiejętność oceny zjawisk logopedycznych, rozpoznawania nieprawidłowości w rozwoju mowy oraz klasyfikowania różnych postaci zaburzeń mowy, pozna także procedury postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.

Poza tym słuchaczka/słuchacz nabędzie kompetencje glottodydaktyczne przygotowujące do uczenia języka polskiego obcokrajowców, dzięki którym będzie mogła/mógł podjąć pracę w szkołach języka polskiego jako obcego w kraju i za granicą.

Działalność studencka

Studentki/studenci kierunku logopedia z językiem polskim jako obcym mają szansę rozwoju pasji i zainteresowań w ramach organizacji studenckich. Są to przede wszystkim koła naukowe. Osoby studiujące kierunek będą miały możliwość wyjazdu na stypendia do innych ośrodków naukowych (także uczelni zagranicznych) w ramach programu Erasmus oraz MOST. Najaktywniejsze naukowo osoby otrzymują stypendia naukowe, mogą też wybrać indywidualny plan studiów (IPS) bądź indywidualną organizację studiów (IOS), w ramach których student ma możliwość pracowania pod bezpośrednią opieką pracownika naukowego.

Sylwetka absolwenta

Absolwentki i absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku logopedia z językiem polskim jako obcy otrzymują częściowe przygotowanie zawodowe w zakresie logopedii ogólnej i pełne uprawnienia z obszaru glottodydaktyki polonistycznej. Osoby kończące kierunek znajdą zatrudnienie w różnych placówkach prowadzących nauczanie języka polskiego jako obcego.

Kontynuowanie nauki na drugim stopniu studiów

W celu uzyskania pełnych uprawnień do wykonywania zawodu logopedy absolwentka/absolwent będzie miał możliwość kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia na kierunku logopedia o profilu praktycznym prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim. Ukończenie drugiego stopnia studiów logopedycznych oraz wybieralnego modułu nauczycielskiego wraz z przygotowaniem pedagogicznym umożliwi absolwentce/absolwentowi pracę na stanowisku specjalisty logopedy w różnorakich placówkach, tj. gabinetach logopedycznych, poradniach specjalistycznych, placówkach służby zdrowia, w publicznych i prywatnych jednostkach oświatowych (żłobkach, przedszkolach, szkołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i wychowania  pozaszkolnego).